Kiekvienas tikriausiai bent kartą yra pagalvojęs, kaip atrodo darbas Skandinavijoje. Skandinavijos šalys – Norvegija, Švedija, Suomija, Danija, daugumai atrodo lyg rojaus kampelis žemėje. Ten pragyvenimo lygis yra labai aukštos, Suomija ir Danija pastoviai varžosi dėl titulo, kurios šalies žmonės yra patys laimingiausi visame pasaulyje, o tarsi vyšnaitė ant torto visą šį paketą dar vainikuoja ir nuostabi gamta. Kaip bebūtų, net ir šiose šalyse nėra viskas rožėmis klota. Jei planuojate savo karjerą ar netgi gyvenimą susieti su viena iš Skandinavijos šalių, yra keletas dalykų, kuriuos privalote žinoti.
Atstumai
Gera žinia pirmiausia yra ta, jog visos Skandinavijos šalys yra ganėtinai netoli nuo Lietuvos. Tad jei jus domina darbas Skandinavijoje, su lėktuvu bet kurią iš šių valstybių pasieksite vos per 1-2 valandas. Tiesa, visai kas kita yra atstumai pačiose Skandinavijos šalyse. Išskirti galima tikriausiai tik Daniją – tai pakankamai urbanizuota valstybė su tankiu apgyvendinimu ir puikiai išvystyta viešojo transporto sistema, tad keliauti šioje šalyje nėra jokių problemų. Tuo tarpu tiek Norvegija, tiek ir Švedija bei Suomija yra plotu didelės valstybės, kurių gyventojai yra išsibarstę po didelę teritoriją, tad atstumai tarp miestų ir miestelių ten yra tikrai dideli. Jei esate pripratę, jog Lietuvoje per 3-4 valandas galima nusigauti nuo vieno šalies galo iki kito, tai Skandinavijoje taip tikrai nebus. Tad jei skrisite į Skandinaviją lėktuvu, o ten neturėsite automobilio, keliavimas gali tapti ganėtinai sudėtingas. Visuomet egzistuoja galimybė vykti į svečią šalį automobiliu iš Lietuvos – tiek iš Klaipėdos, tiek iš Rygos ar Ventspilio plaukia keltai, kurie gali perkelti jus į Švediją.
Kalba
Šioje vietoje yra ir gerų, ir blogų naujienų. Darbas Skandinavijoje jums tikriausiai bus prieinamas jei mokate bent anglų kalbą, kadangi absoliuti dauguma žmonių tose valstybės puikiai supranta ir šneka angliškai. Iš kitos pusės, tai yra absoliutus minimumas – jei norite jaustis laisvai, reikėtų mokėti tos šalies kalbą. Nors skandinavai ir yra pagarsėję kaip labai tolerantiški žmonės, dauguma jų yra ganėtinai konservatyvūs ir į kitataučius asmenis, nešnekančius jų gimtąja kalba, žiūri ganėtinai skeptiškai. Dar viena bloga žinia – visos skandinavų kalbos yra pakankamai sudėtingos, todėl įvaldyti vieną iš jų gali būti ne taip jau ir lengva. Tiesa, Lietuvoje egzistuoja kursai, padėsiantys jums išmokti kalbėti, norvegiškai, daniškai, suomiškai ar švediškai.